Nejnovější zprávy z Církev.cz

Byla zveřejněna loga a motta pro papežovu návštěvu Lucemburska a Belgie

Tisková kancelář Svatého stolce zveřejnila oficiální loga a motta pro apoštolskou cestu papeže Františka do Lucemburska a Belgie na konci září.

Číst dál

Ve Vatikánu se sešli členové XV. řádné rady generálního sekretariátu synody

Ve dnech 23.–24. června 2024 se sešli členové XV. řádné rady s poradci z generálního sekretariátu synody, aby projednali první verzi dokumentu Instrumentum laboris. Text bude opět pracovním nástrojem pro druhé zasedání XVI. Řádného generálního shromáždění biskupské synody.

Číst dál

Pier Giorgio Frassati bude svatořečen

Během setkání ve Vatikánu s dobrovolníky z Kruhu sv. Petra to potvrdil papež František, když uvedl: „Vzpomínám si na blahoslaveného Piera Giorgia Frassatiho, který bude brzy svatořečený, jak navštěvoval chudé v Turíně a pomáhal jim."

Číst dál

Evropští biskupové mají nové sídlo v Římě

Sídlem Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) se po 53 letech ve Švýcarsku, nejprve v Churu a poté 47 let v St.Gallenu, stal Řím.

Číst dál

Svatý otec uctil památku svého zpovědníka

Papež František v pondělí ráno navštívil kostel Santi Quaranta Martiri, aby se poklonil u rakve svého zpovědníka, františkána Manuela Blanca Rodrígueze, který zemřel náhle v noci ze čtvrtka 20. na pátek 21. června.

Číst dál

FOTOGALERIE: Salesiáni otevřeli v Teplicích nové komunitní centrum

Nové komunitní centrum Živý dům teplických salesiánů v Trnovanech má pomoci dětem a mladým lidem, kteří zde mohou trávit volný čas nebo dostat radu ve složitých životních situacích. Přestavba vybydlené budovy bývalých jeslí ve trvala necelé dva roky.

Číst dál

FOTOGALERIE: Primiční mše svatá P. Josefa Kvapilíka

V zaplněném kroměřížském kostele sv. Mořice sloužil v neděli 23. června 2024 svou první mši svatou novokněz P. Josef Kvapilík.

Číst dál

Arcibiskup Nuzík navštíví Vatikán, papež zde požehná symbol jeho služby věřícím

Na cestu do Říma a setkání s papežem Františkem se v tyto dny chystá arcibiskup Josef Nuzík. Svatý otec zde totiž vždy o slavnosti sv. Petra a Pavla, 29. června, slaví bohoslužbu s nově jmenovanými arcibiskupy-metropolity, spojenou také s žehnáním a předáním pallií. A jedno z nich je určeno i pro nového olomouckého arcibiskupa.

Číst dál

Čeští a moravští biskupové se sejdou na Velehradě na 140. plenárním zasedání

Biskupové Čech, Moravy a Slezska se i letos zúčastní Dnů lidí dobré vůle na moravském Velehradě. Hlavním celebrantem slavnostní bohoslužby 5. července ke cti sv. Cyrila a Metoděje bude olomoucký arcibiskup Josef Nuzík, kázat bude apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo. Po skončení Cyrilometodějských slavností budou ve velehradském poutním domě Stojanov od 6. do 8. července zasedat biskupové na 140. plenárním zasedání ČBK.

Číst dál

Historické německo-české setkání v Loučce u Vizovic

V sobotu 22. června 2024 se uskutečnilo v Loučce u Vizovic historické setkání. Poprvé po 2. světové válce přijeli potomci sudetských Němců, jejichž předkové žili v naší vlasti.

Číst dál

V Neukirchenu si připomněli 1100 let od narození svatého Wolfganga, řezenského biskupa

Poutě do Neukirchenu se účastnilo také mnoho lidí z plzeňské diecéze, zvláště z domažlického a klatovského vikariátu. Celodenní program pouti vyvrcholil slavením společné mše svaté za účasti plzeňských biskupů Tomáše Holuba a Františka Radkovského a biskupa řezenského Rudolfa Voderholzera. Na začátku bohoslužby byly do kostela přineseny ostatky sv. Wolfganga. Po slavení eucharistie následovalo setkání v klášterní zahradě.

Číst dál

Papež František přijal preláta Opus Dei, Fernanda Ocárize

Tisková kancelář Svatého stolce dnes informovala, že papež František přijal preláta Opus Dei, Mons. Fernanda Ocárize, kterého doprovázel vikář prelatury Mons. Mariano Fazio. Hovořili o chystaných změnách ve stanovách Opus Dei.

Číst dál

Plzeňská diecézní pouť letos zamíří do kláštera v Teplé

Každoroční diecézní pouť plzeňské diecéze proběhne 14. září. Hostit ji bude premonstrátský klášter Teplá.

Číst dál

FOTOGALERIE: Obnova řeholních slibů po 50 letech u sester boromejek

V sobotu 22. června 2024 obnovilo po 50 letech šest sester z Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského své doživotní sliby. Slavnostní bohoslužbu v kostele sv. Karla Boromejského v Praze sloužil pomocný biskup pražský Zdenek Wasserbauer.

Číst dál

Papež František: Přípravy na Jubilejní rok 2025 by mohly být velkolepou symfonií modlitby

Papež František mluví o očekáváních, která jsou spojená s nadcházejícím Jubilejním rokem 2025 a symbolicky nazývá letošní rok symfonií modlitby.

Číst dál

Arcibiskup George Gänswein jmenován nunciem v Litvě, Lotyšsku a Estonsku

Svatý otec 24. června jmenoval Mons. Georga Gänsweina, titulárního arcibiskupa Urbisaglie, apoštolským nunciem v Litvě, Estonsku a Lotyšsku

Číst dál

Evangelizační kurz 2024/2025

Od 21. září 2024 do 11. ledna 2025 bude v Hradci Králové probíhat 2. ročník Evangelizačního kurzu ve spolupráci s nadačním fondem Credo. Jedná se o pět víkendů prožitých ve společenství modlitby, vzdělávání a sdílení. Cílem kurzu je pomoci účastníkům prohloubit osobní vztah ke Kristu a znovu objevit a rozvinout své poslání při hlásání evangelia tam, kde právě žijí.

Číst dál

Na Noci kostelů se letos v ČR podílelo na 35 tisíc účinkujících

Koordinátoři Noci kostelů z jednotlivých diecézí zhodnotili letošní ročník na zasedání v Rudě u Rýmařova. Poradu hostila poprvé ostravsko-opavská diecéze – konkrétně tamní Penzion U Křížové cesty, který patří k biskupským Apartmánům U Trojice.

Číst dál

Papež František daroval na Ukrajinu třetí sanitku

Papež František daroval nemocnici na Ukrajině třetí sanitku. Předá ji papežský almužník, kardinál Konrad Krajewski.

Číst dál

Mohou trans lidé vstoupit do zasvěceného života?

Výbor pro kanonické záležitosti a církevní správu Konference katolických biskupů Spojených států amerických (USCCB) připravuje zásadní dokument, který se zabývá pastorační péčí o osoby LGBT+. Tento dokument bude zkoumat, zda osoby, které se identifikují jako transgender, mohou být v katolické církvi přijaty k zasvěcenému životu.

Číst dál

24. června si připomínáme narození svatého Jana Křtitele

Svatý Jan Křtitel byl významným prorokem, který připravoval cestu pro příchod Ježíše Krista. Jeho život skončil mučednickou smrtí, když byl na příkaz krále Heroda popraven.

Číst dál

Evropa musí znovu získat naději a naplnit své poslání k míru

Papež František se v sobotu 22. června setkal s předsedy Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) a Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE).

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 24. do 30. června 2024

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Papež při modlitbě Anděl Páně: Držme se Krista během zkoušek a bouří

Papež František při nedělní modlitbě Anděl Páně vyzval věřící, aby se během všech nejistot a strachů přiklonili ke Kristu, který bouře vždy utiší.

Číst dál

FOTOGALERIE: Novokněží nastupují do služby

V sobotu v 22. června 2024 přijalo svěcení sedm nových kněží v Brně, Olomouci a na Svaté Hoře u Příbrami.

Číst dál

Pastýřský list litoměřického biskupa Stanislava Přibyla před dobou prázdnin a dovolených

Přinášíme plné znění pastýřského listu litoměřického biskupa Stanislava Přibyla, který je adresovaný věřícím před dobou prázdnin a dovolených.

Číst dál

Zemřel hudebník a skladatel František Macek

V nedožitých 78 letech zemřel dnes (21. června 2024) dirigent, sbormistr, varhaník, skladatel a pedagog František Macek.

Číst dál

Dva zavraždění albánští kněží budou blahořečeni

Během audience udělené ve čtvrtek 20. června kardinálu Semerarovi, prefektovi Dikasteria pro svatořečení, papež František povolil vyhlášení dekretů o mučednické smrti kněží P. Luigiho Paliće z řádu menších bratří a P. Gjona Gazulliho. Schváleno bylo rovněž vyhlášení čtyř dekretů o hrdinských ctnostech.

Číst dál

Vatikán znovu vyzval k mezinárodnímu zákazu náhradního mateřství

K mezinárodnímu zákazu náhradního mateřství vyzvala podsekretářka vatikánského Dikasteria pro laiky, rodinu a život. Gabriella Gambino vystoupila v úterý v Paláci národů v Ženevě na setkání o náhradním mateřství, které uspořádala Stálá mise Svatého stolce při OSN v Ženevě a nadace Caritas in Veritate.

Číst dál

Předseda Německé biskupské konference označil Německo za misijní zemi

V rozhovoru pro německojazyčný časopis Společnosti Božího slova limburský biskup Georg Bätzing uvedl, že Německo je misijní zemí kvůli velkému odlivu věřících z církve.

Číst dál

Odhalující zpráva poukazuje na rostoucí marginalizaci křesťanů ve Spojeném království

Zpráva organizace Voice for Justice UK, která vychází z průzkumu mezi 1 562 osobami, upozorňuje na znepokojivý nárůst diskriminace a nepřátelství vůči křesťanům ve Spojeném království.

Číst dál

Arcibiskup varuje, že při potratech platí nevinní za nezodpovědnost druhého

Arcibiskup Fernando Chomali z chilského Santiaga označil v rozhovoru v úterý 18. června potrat za „snadné řešení“ a řekl, že v případě znásilnění jsou to nevinní, kdo platí za nezodpovědnost druhého.

Číst dál

Na konzistoři 1. července bude předloženo patnáct návrhů na kanonizaci

Svatý otec svolal na pondělí 1. července 2024 kardinály do konzistorního sálu vatikánského Apoštolského paláce, aby hlasovali o několika návrzích na kanonizaci, mimo jiné o francouzsko-kanadské řeholnici Marii-Léonii Paradisové, Italce Eleně Guerrové a mladém laikovi Carlu Acutisovi.

Číst dál

FOTOGALERIE: Zakončení akademického roku mší svatou s biskupem Tomášem Holubem

Ve středu 19. června se plzeňský biskup Tomáš Holub společně se skupinou vysokoškoláků rozloučil při mši svaté Te Deum v kostele Panny Marie Růžencové v Plzni-Slovanech s akademickým rokem. Po bohoslužbě následovalo setkání studentů s biskupem u táboráku na přilehlé zahradě dominikánského kláštera.

Číst dál

Prohlášení Mons. Jana Graubnera k nálezu Ústavního soudu ve věci změny pohlaví

Přinášíme prohlášení pražského arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, k problematice genderu.

Číst dál

20. červen: Světový den uprchlíků a migrantů

Od roku 2000, kdy Organizace spojených národů vyhlásila 20. červen Světovým dnem uprchlíků a migrantů, si v tento den připomínáme osudy milionů lidí, kteří museli kvůli nejrůznějším válečným konfliktům či přírodním katastrofám opustit své domovy.

Číst dál

Z alkoholika světcem: Inspirativní příběh Matta Talbota

Ctihodný Matt Talbot se narodil roku 1856 v Dublinu v Irsku v katolické rodině. Jeho cesta od alkoholismu k životu naplněného svatostí je inspirací pro mnoho lidí, kteří se potýkají se závislostí. Katolická církev ho uznala v roce 1975 za ctihodného Služebníka a v současné době probíhá šetření zázraku na jeho přímluvu, aby mohl být prohlášen za blahoslaveného.

Číst dál

VIDEO: Mons. Stanislav Přibyl o Hospicu sv. Štěpána v Litoměřicích

Litoměřický biskup Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK, hovoří o vzniku a působení Hospice sv. Štěpána v Litoměřicích, který pomáhá lidem již 23 let v poslední etapě života. Video bylo natočeno při příležitosti Koncertu pro hospic.

Číst dál

Vzdělávací kurz pro rodiče

Zveme vás na intenzivní zážitkově vzdělávací kurz pro rodiče, kteří chtějí rozvinout své výchovné kompetence a posunout se k výchově samostatných, zodpovědných a pohodových dětí. Jedná se o devět lekcí od 30. září do 2. prosince 2024, vždy v pondělí od 18.30 do 20.30 v prostorách Křesťanské psychologické poradny (Thákurova 3, Praha 6).

Číst dál

V srpnu se uskuteční tradiční pouť pedagogů na Svatý Hostýn

Při své každoroční pouti se v sobotu 17. srpna 2024 sejdou na Svatém Hostýně pedagogičtí pracovníci – učitelé, vychovatelé i katecheté – a také rodiče s dětmi, kteří se za učitele modlí. Účastníci pouti chtějí vyprosit všem pedagogům Boží požehnání do nového školního roku a vzájemně se povzbudit.

Číst dál

Zemřel kněz, který čekal 45 let na své vysvěcení

16. června zemřel v Číně Jacob Huang Guirong, devadesátiletý kněz, který čekal na vysvěcení téměř polovinu svého života a byl více než deset let vězněn komunistickým režimem.

Číst dál

Generální sekretáři biskupských konferencí Evropy jednali v Madridu

V sídle Španělské biskupské konference se od neděle 16. června do středy 19. června konalo setkání generálních sekretářů biskupských konferencí Evropy, které pořádala Rada evropských biskupských konferencí (CCEE). Hlavním tématem jednání byla synodalita ve službě biskupa a biskupské konference. Českou republiku reprezentovali biskup Stanislav Přibyl, končící generální sekretář ČBK, i jeho nově jmenovaný nástupce P. Roman Czudek, který se funkce ujme od 1. srpna tohoto roku.

Číst dál

Italská vláda schválila opatření podporující ochranu nenarozeného života

Itálie schválila opatření umožňující vstup pro-life aktivistů na potratové kliniky. Ti budou mít v lékařských zařízeních vyhrazený prostor, aby pomáhali těhotným ženám a poskytovali jim potřebné informace.

Číst dál

Papež František: Duch Svatý nám dal žalmy, aby nás naučil modlitbě

"Žalmy jsou písně, které církvi vložil do úst sám Duch Svatý. I Ježíš se modlil slovy žalmů. Učiňme je také my svou modlitbou," řekl papež v další katechezi o Duchu Svatém. Ukazoval v ní, jak Duch učí církev modlitbě právě prostřednictvím Knihy žalmů.

Číst dál

Moc, demokratizace a role žen: Tři témata Rady kardinálů s papežem Františkem

V úterý 18. června skončilo setkání Rady kardinálů (C9) s papežem Františkem, na kterém se tři ženy zamýšlely nad různými otázkami, jako je moc, demokratizace a role žen v katolické církvi.

Číst dál

Světová zdravotnická organizace udělila zvláštní status radikální potratové skupině

Světová zdravotnická organizace (WHO) udělila zvláštní status Centru pro reprodukční práva (CRR), propotratové právní skupině se sídlem v USA, což znamená, že se její zástupci mohou účastnit shromáždění WHO a spolupracovat na jejích projektech. Tato akce vyvolala silnou kritiku mnoha zemí.

Číst dál

Nová kniha shrnuje sto let exercičního domu na Velehradě

Kniha „Stojanov: dílo z lásky podniknuté“ seznamuje s historií konání kněžských a laických duchovních cvičení na Velehradě i širším kontextem exercičního hnutí. Vyprávění o Stojanově zároveň zrcadlí pohnuté dějiny 20. století zahrnující dvě totality, které uskutečňování tohoto díla přerušily a současně vedly k jeho charitativní modifikaci.

Číst dál

Biskup Barron se zamýšlí nad důležitostí rovnováhy hlavních úkolů církve

"Chtěl bych to vyjádřit jako zásadu: čím víc se věnujete liturgii, o to hlouběji byste měli zajít ve službě potřebným; a čím hlouběji jdete ve službě potřebným, tím výše byste měli jít liturgicky. Nebezpečí spočívá v jednostranném důrazu na liturgii nebo v jednostranném důrazu na službu, přičemž první vede k rozbředlosti a druhé dělá z církve organizaci sociálních služeb." Více se dočtete v zamyšlení amerického biskupa Roberta Barrona, jedné z nejvýraznějších osobností současné katolické církve.

Číst dál

Tři mladí putovali pěšky z Paříže do Jeruzaléma, aby prohloubili svou víru

"Potřeboval jsem ujít 4 500 kilometrů, abych pochopil, že Ježíš není jen v Jeruzalémě, ale že byl po mém boku na každém kroku," řekl mladý Francouz agentuře CNA. Také dvě dívky, Madeleine (19 let) a její sestra Marie-Liesse (22 let) opustily 17. září 2023 Paříž a vydaly se na pouť do Jeruzaléma, aby rostly ve víře.

Číst dál

Kardinál Parolin: Dialog je jediným prostředkem k dosažení míru

Vatikánský státní sekretář ve svém projevu ke světovým lídrům, kteří se sešli na konferenci o míru na Ukrajině, zopakoval poselství papeže Františka, že jediným prostředkem k dosažení skutečného, stabilního a spravedlivého míru, je dialog mezi všemi zúčastněnými stranami.

Číst dál

Ve Vatikánu zasedá Rada kardinálů

V pondělí 17. června začalo ve Vatikánu za přítomnosti papeže Františka zasedání Rady kardinálů. Takzvanou Radu C9 zřídil papež František v roce 2013, aby mu pomáhala v práci na reformě Římské kurie a ve správě církve. Setkání, které se koná tento týden, je již třetím zasedáním Rady v roce 2024.

Číst dál

Muzeum v Loučce zve k bohoslužbě s úmyslem za česko-německé smíření

Společná česko-německá mše svatá ve venkovních prostorách muzea v Loučce u Vizovic se uskuteční v sobotu 22. června 2024 od 16:15 hodin.

Číst dál

Těšínsko rozezpíval festival Trojok Śląski

31. ročník festivalu sborového zpěvu Trojok Śląski letos zakotvil ve Stonavě.

Číst dál

Schizmatické španělské řádové sestry mají poslední šanci vyhnout se formální exkomunikaci

Arcidiecéze Burgos ve Španělsku prodloužila klariskám z Belorada lhůtu do pátku 21. června, aby se dostavily k církevnímu soudu a odvolaly své formální prohlášení, že vystupují z katolické církve, což je kanonický zločin schizmatu, jehož následkem je exkomunikace.

Číst dál

Stále více žen cestuje za hranice svých států kvůli potratům, ukazují nová data

Ačkoliv data o porodnosti a plodnosti ukazují, že pro-life zákony po celé zemi zachránily tisíce životů nenarozených dětí, nová data z pro-potratového Guttmacherova institutu tvrdí, že stále více žen cestuje mimo své státy, aby podstoupily potrat.

Číst dál

Dnes slavíme svátek svatého Řehoře Barbariga, popularizátora duchovní četby

18. června církev slaví svátek svatého Řehoře Barbariga, italského biskupa a kardinála ze 17. století, který se vyznačoval starostlivou pastorační péčí, ale také vysokým akademickým vzděláním.

Číst dál

FOTOGALERIE: Ocenění osobností pražské arcidiecéze v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha

V sobotu 15. června, v den svátku sv. Víta, celebroval arcibiskup pražský Jan Graubner, předseda ČBK, pontifikální mši svatou v pražské katedrále, při níž arcibiskup ocenil některé osobnosti z pražské arcidiecéze Svatovojtěšskou medailí.

Číst dál

Albert Chmielowski, umělec, který inspiroval sv. Jana Pavla II.

17. června se v Polsku slaví svátek sv. Alberta Chmielowského, polského řeholníka, který je označován za jednoho z nejvýznamnějších světců naší doby.

Číst dál

Byl zveřejněn seznam teologů, kteří pracovali na zprávách k říjnové synodě

Od 4. do 14. června pracovala skupina teologů na podkladech, které dorazily na generální sekretariát synody v rámci přípravy na druhé zasedání XVI. shromáždění. Zasedání proběhne letos v říjnu.

Číst dál

V Karviné uctili památku obětí důlního neštěstí z roku 1894

Spolek Stará Karviná uspořádal pietní akt u příležitosti 130 let od důlního neštěstí na karvinských dolech. Pozvání přijali zástupci hornických spolků s prapory, čestní hosté i veřejnost. Pietní akt se konal u nově zrestaurovaného památníku na hřbitově ve staré Karviné. Pomníku i zemřelým havířům požehnal o den dříve biskup Martin David.

Číst dál