Nejnovější zprávy z Církev.cz

Papež přijal nigerského prezidenta, v centru pozornosti bylo vzdělání a migranti

Jak informovalo Tiskové středisko Svatého stolce, při papežské audienci s nigerským prezidentem Mohamedem Bazoumem se hovořilo také o bezpečnosti v západoafrických zemích a v oblasti Sahelu. Hlava Nigerské republiky se rovněž setkala s kardinálem Parolinem a monsignorem Gallagherem.

Číst dál

Papež k dárcům vánoční výzdoby: Važme si chvil ticha a modlitby

Papež František dnes v aule Pavla VI. přijal delegace z italských obcí Sutrio a Rosello a z Guatemaly, dárce letošního vánočního stromu a betlémů. Papež vyzval k zamyšlení nad důležitostí ticha, které člověku pomáhá, aby se sblížil se s Bohem.

Číst dál

Německá synodální cesta má vytvořit "nátlak" na církev, říká spoluiniciátor procesu

Někdejší předseda Ústředního výboru německých katolíků (ZdK), Thomas Sternberg, zahájil před třemi lety spolu s kardinálem Reinhardem Marxem proces s názvem Synodální cesta. V pátečním rozhovoru pro kolínský katedrální rozhlas popsal strategie, jakými měla dosáhnout změn v učení církve.

Číst dál

V Madridu začíná proces blahořečení spoluzakladatelky Neokatechumenátní cesty

V neděli bude oficiálně zahájen proces beatifikace Carmen Hernándezové, spoluzakladatelky Neokatechumenátní cesty. Jedná se o sdružení křesťanských věřících v rámci katolické církve, které vzniklo v roce 1964 v Madridu.

Číst dál

Papež: Církevní společenství mají zajistit plné začlenění lidí se zdravotním postižením

Na dnešek připadá Mezinárodní den osob se zdravotním postižením, který si připomínáme každoročně 3. prosince od roku 1981, kdy jej vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Papež František přijal asi stovku nositelů zdravotního postižení, zapojených do Národní služby pro pastoraci osob se zdravotním postižením při Italské biskupské konferenci, spolu s jejím místopředsedou, biskupem Baturim.

Číst dál

Latinskoamerický rabínský seminář předal papeži Františkovi návrh na společnou vzdělávací iniciativu

Argentinský rabín Ariel Stofenmacher, rektor latinskoamerického rabínského semináře "Marshall T. Meyer", předal v pátek papeži Františkovi návrh na projekt sociální změny. Záměrem je spojit seminář se Svatým stolcem a obnovit formaci v Latinské Americe ze společné duchovní perspektivy a proměnit laické a řeholní vedoucí v činitele společenské změny. Toho má být dosaženo prostřednictvím vzdělávacích center, duchovních a mládežnických hnutí.

Číst dál

Děkovná mše k 245. výročí založení Biskupství brněnského

V neděli 4. prosince 2022 v 10.30 hodin bude v katedrále sv. Petra a Pavla slavena děkovná bohoslužba při příležitosti 245. výročí založení Biskupství brněnského.

Číst dál

Rudé tažení proti sionismu

Před sedmdesáti lety skončil vynesením jedenácti rozsudků smrti a tří doživotních trestů jeden z největších politických procesů vedených proti reprezentantům centra komunistické moci, které spojoval židovský původ.

Číst dál

Vlčí doupě a „Jak na to“: Korunka k Božímu milosrdenství

Seriál „Jak na to“ od týmu Vlčího doupěte přináší návody ke každodennímu prožívání křesťanské víry.

Číst dál

Kardinál Cantalamessa při prvním adventím kázání: Bůh má mnoho způsobů spásy

V prvním adventním kázání, které pronesl v pátek za papežovy přítomnosti v aule Pavla VI., věnoval kazatel papežského domu první ze tří zamyšlení otázce „brány k víře“ a zároveň zahájil úvahu o mezináboženském dialogu.

Číst dál

Profesor Tomáš Halík představil v Římě svou knihu

Na Papežském teologickém institutu Jana Pavla II. v Římě se v pátek 2. prosince uskutečnilo slavnostní představení nového italského překladu knihy Tomáše Halíka Odpoledne křesťanství. Při této příležitosti promluvilo kromě autora knihy i několik osobností ze světa teologie, včetně kardinála Michaela Czerneho.

Číst dál

Papež přijal albánského prezidenta

Papež František dnes přijal pana Bajrama Begaje, prezidenta Albánské republiky, který se následně setkal s kardinálem Pietrem Parolinem, státním sekretářem, v doprovodu mons. Mirosława Wachowského, podsekretáře Sekce pro vztahy se státy a mezinárodními organizacemi.

Číst dál

Biskupové USA ostře odsoudili jakékoliv projevy antisemitismu

Američtí biskupové varují před novodobým oživováním antisemitismu v nových formách a rostoucím počtem antisemitských incidentů. Výbor pro ekumenické a mezináboženské záležitosti Konference katolických biskupů USA ve svém prohlášení křesťany vyzval všechny, aby se rozhodně postavili proti jakékoliv "nenávisti, pronásledování a antisemitským projevům".

Číst dál

Papež: Kéž rodina podněcuje k bratrství. Je třeba reagovat na vážný demografický propad

Papež František při dnešní audienci pro italské Fórum rodinných asociací zdůraznil, že radost z bytí rodinou spočívá v konkrétní realitě jejích členů, kteří se každý den snaží jít kupředu ve stylu prostoty a služby. Papež vyzval k dobré politice pro rodiny a s rodinami a požadoval konkrétní rozhodnutí pro zvrácení negativního trendu porodnosti: "Potřebujeme děti".

Číst dál

Kubánští biskupové požadují "vánoční amnestii" pro vězně

Katolická církev na Kubě vyzvala tamní komunistický režim k propuštění velkého počtu vězňů ještě před Vánocemi. Ve svém prohlášení to biskupové navrhli jako „gesto milosti a milosrdenství" zvláště pro ty, kteří byli uvězněni v loňském roce při protistátních protestech. Jedná se o řadu novinářů, umělců, lidskoprávních aktivistů a intelektuálů.

Číst dál

Papež: Vyjednávání vyžaduje odvahu, válečné ničení je mezinárodním zločinem

Papež František při audienci neziskové organizace "Leaders pour la Paix" pronesl hutný projev o rizicích války a o tom, jak budovat mír. Podle jeho soudu je největším nebezpečím nedostatek vůle k utváření míru.

Číst dál

„Buďte tvůrci milosrdenství“, povzbuzuje papež členy dobrovolnických organizací

Poslední letošní video, kterým Svatý otec v rámci Celosvětové sítě modlitby s papežem doprovází úmysly, jež svěřuje celé katolické církvi, se zaměřuje na práci dobrovolnických organizací a jejich členů. Papež je vybízí, aby pracovali nejenom „pro lidi“, ale také „s lidmi“, a stávali se tvůrci milosrdenství.

Číst dál

Covid: Senioři a právo na křehkost

„Pandemie a Františkovo magisterium“: série videí ve spolupráci s Dikasteriem pro integrální lidský rozvoj a Vatikánskou komisí Covid 19 znovu předkládá papežovo učení o globální zdravotní krizi, aby potvrdilo, že z krize se nevychází stejně, ale lépe nebo hůře, a že „člověk nevychází sám“, ale „vede druhého za ruku“.

Číst dál

Jak to všechno začalo...

Jak doma dětem navodit tu pravou vánoční atmosféru? To vezmete hejno myší a současného římského biskupa. Přidáte zakladatele žebravého řádu, jedno zemědělské zařízení pro zakládání sena, zákeřnou kočku, temné uličky Vatikánu a partu stavebních dělníků. A je to. Nebo jsem na něco zapomněla?

Číst dál

Biskup Martin: „Svěřuji Bohu velkou bolest pozůstalých z Bašky“

Vražda mladého muže v Bašce na Frýdeckomístecku zasáhla nejen farnost, ale celou diecézi. Biskup Martin David ujišťuje pozůstalé o svých modlitbách a blízkosti. Dnes ráno se zaměstnanci Biskupství ostravsko-opavského za zemřelého modlili na svém adventním duchovním setkání. Biskup Martin David vzpomněl, že mladého muže před nedávnem biřmoval.

Číst dál

Prodáváme a budujeme, abychom mohli fungovat další staletí

Zveřejňujeme tiskovou zprávu prezentovanou během tiskové konference pořádané 1. prosince na pražském arcibiskupství.

Číst dál

Aby nám něco důležitého neuteklo

Říká se, že vše zrychluje a něco na tom bude. Rychlé nákupy, zpravodajství z celého světa okamžitě na dosah ruky, internet rychlý jako blesk, o autech ani nemluvě.

Číst dál

Papež při předávání Ratzingerovy ceny vyzdvihl dílo svého předchůdce

Právník Joseph Halevi Horowitz Weiler a teolog Michel Fedou dnes převzali ve Vatikánu v přítomnosti papeže Františka Ratzingerovu cenu. Tu každoročně uděluje Nadace Josepha Ratzingera/Benedikta XVI. za mimořádný přínos k propojení vědy a teologie.

Číst dál

Papež v únoru navštíví Kongo a Jižní Súdán

Svatý stolec dnes oznámil, že se papež František vydá na apoštolskou cestu do Konžské demokratické republiky a poté Jižního Súdánu ve dnech 31. ledna až 5. února 2023. Tyto cesty byly v minulosti ze zdravotních důvodů odloženy.

Číst dál

Příběhy ze zdivočelých časů

Sedm dokumentárních povídek z měsíců po druhé světové válce přináší nová kniha Miloše Doležala – třetí díl zamýšlené tetralogie. Nese výstižný název 1945: Léto běsů.

Číst dál

Za technickými problémy vatikánských webů by mohli stát ruští hackeři

Výpadek všech vatikánských internetových stránek pravděpodobně způsobil hackerský útok. Podstránky portálu vatican.va jsou od včerejšího odpoledne stále nedostupné, zatímco zpravodajský web vaticannews.va s mnoha jazykovými sekcemi již funguje.

Číst dál

Rozhovor s novým předsedou biskupské konference USA

Arcibiskup, který byl nedávno zvolen hlavou amerického episkopátu, se zúčastnil dvoudenního setkání Generálního sekretariátu synody s předsedy a koordinátory kontinentálních shromáždění. V interview hovoří o průběhu synodního procesu v USA, o jeho potenciálu v boji proti rozdělení v církvi a o strategiích, jak zapojit hlasy těch, kteří jsou nejvíce na okraji.

Číst dál

Myslet i na druhé, kteří nemají

Kromě dárků pro své blízké lze myslet i na ty, kteří se potýkají s nedostatkem. Charitativní organizace k tomu připravily řadu projektů a sbírek.

Číst dál

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc prosinec 2022

Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.

Číst dál

Trio světců v komiksovém vyprávění

Postavy světců obvykle poznáváme skrze legendy. Už z několika vět často vyplyne, s jak výjimečným osudem se potkáváme a jak mocnou inspiraci nabízejí. Tyto příběhy potřebujeme. Nejen do naší každodennosti, ale i na delší cesty, kdy tápáme mezi znameními doby. Kdo by nechtěl dohlédnout až za nejbližší kopec?

Číst dál

Advent s vůní dětských knížek

Když to není v mobilu, tak je to nezajímá. Pro rodiče i prarodiče je převelice snadné uchýlit se k rezignovanému povzdechu a láteřit nad sociálními sítěmi, bohapustou zábavou svých potomků a jejich leností. Těžší, ale přitom neskutečně zábavnější je vstoupit společně s nimi do světa příběhů.

Číst dál

Vskutku doma jsme teprve u Pána Boha

Právě vyšla nová kniha evangelického faráře Martina T. Zikmunda Stesk po Kraji. Jde o aktuální a zároveň nadčasovou publikaci, v níž se autor pokouší oslovit jak katolické, tak i evangelické čtenáře. Takovou snahu propojovat v českém ekumenickém diskurzu nalezneme jen zřídka.

Číst dál

Program papežských bohoslužeb na dobu vánoční

Vatikán dnes zveřejnil přehled bohoslužeb, kterým bude Svatý otec František předsedat ve vánoční době a jejichž dějištěm bude s jedinou výjimkou vždy svatopetrská bazilika.

Číst dál

V čele důležitého vatikánského úřadu stane laik

Vedoucí vatikánského Ekonomického sekretariátu neočekávaně odstoupil z funkce. Papež František dnes přijal rezignaci 63letého španělského jezuity Juana Antonia Guerrera Alvese, který post vykonával necelé tři roky. Nahradí ho dosavadní generální sekretář úřadu, 62letý španělský ekonom Maximino Caballero Ledo. Vedle vedoucího Dikasteria pro komunikaci Paola Ruffiniho se stává teprve druhým laikem v čele jednoho z řídicích administrativních orgánů Svatého stolce.

Číst dál

Papež konstantinopolskému patriarchovi: K trvalé jednotě skrze rostoucí svatost života

V rámci tradiční výměny delegací mezi Svatým stolcem a konstantinopolským patriarchátem na příslušné patronátní svátky vedl vatikánskou delegaci do Istanbulu na dnešní svátek sv. Ondřeje kardinál Leonardo Sandri, emeritní prefekt Dikasteria pro východní církve, který patriarchovi Bartoloměji předal papežské poselství.

Číst dál

Vedení COMECE a CEC navštíví příští týden Česko

V rámci probíhajícího českého předsednictví v Radě EU navštíví 7.-8. prosince 2022 Prahu ekumenická delegace Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) a Konference evropských církvi (CEC).

Číst dál

Papež při generální audienci: Milovaná Ukrajina je stále v našem srdci a modlitbách

Poté, co papež František dnes dopoledne na Svatopetrském náměstí pronesl další katechezi z cyklu o duchovním rozlišování, připomenul v pozdravech k jednotlivým jazykovým skupinám dnešní svátek sv. Ondřeje, patrona konstantinopolského patriarchátu, a dobu adventní jako začátek nového liturgického roku.

Číst dál

Homilie arcibiskupa Jana Graubnera k výročí úmrtí Karla IV.

Přinášíme kázání pražského arcibiskupa Mons. Jana Graubnera, které pronesl v úterý 29. listopadu během requiem za Karla IV. na Karlštejně.

Číst dál

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká ambasáda v Dillí. A poprvé se konal benefiční koncert.

Číst dál

Synoda v arcidiecézi pokračuje

V děkanátech olomoucké arcidiecéze nyní opět začínají pracovat synodní skupinky, které budou rozlišovat podněty na základě Dokumentu pro kontinentální etapu. Souběžně s tím se objevují i další podněty pro synodalitu v diecézi.

Číst dál

Videa upozorňují na účast věřících s postižením na synodě

Vatikánské Dikasterium pro laiky, rodinu a život po sérii setkání představuje čtyři videa, která přibližují příspěvek věřících s postižením k synodě o synodalitě.

Číst dál

Papežův rozsáhlý rozhovor pro America Magazine

Rozhovor s papežem o široké škále témat, včetně polarizace v americké církvi, rasismu, války na Ukrajině, vztahů Vatikánu s Čínou a role žen v církvi.

Číst dál

Ve FTN byla zahájena výuka zdravotních sester z Církevní střední školy Jana Pavla II.

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) bylo v pondělí 28. listopadu slavnostně otevřeno detašované pracoviště praktické výuky budoucích praktických a diplomovaných všeobecných sester z Církevní SZŠ Jana Pavla II. Stalo se tak za podpory Arcibiskupství pražského. Jde o první pracoviště tohoto druhu v ČR v rámci fakultních nemocnic. Celkově jde o více než 60 studentek a studentů v oborech praktická sestra a všeobecná sestra.

Číst dál

Belgičtí biskupové: Přehodnotit postavení žen v církvi

Jedenáct belgických biskupů trvá na tom, že ženy by měly mít možnost přistoupit k jáhenskému svěcení. Jak řekl Vatikánskému rozhlasu lutyšský biskup Jean-Pierre Delville, bylo to jedno z témat, o kterém hovořili s papežem během návštěvy Ad limina.

Číst dál

Umožněme nový start po katastrofě: Obláti pomáhají v záplavových oblastech Pákistánu

Ničivé záplavy zanechaly v Pákistánu zkázu. Vláda země oficiálně požádala mezinárodní společenství o pomoc. Pákistánská Národní agentura pro zvládání katastrof oznámila, že povodně mezi 1. červencem a 1. zářím 2022 si vyžádaly přes 1300 mrtvých a více než 3500 zraněných.

Číst dál

Synoda o synodální církvi: dialog, naslouchání a rozlišování pokračuje

V pondělí a v úterý se v Římě setkávají vedoucí představitelé kontinentální fáze synody o synodální církvi, kteří mají možnost hovořit přímo s jejím sekretariátem, který tento proces řídí.

Číst dál

Čína podle Vatikánu porušila vzájemnou dohodu, Peking kritiku odmítá

Vatikán o víkendu vyjádřil "údiv a lítost" nad zprávou o slavnostním uvedení čínského biskupa Johna Penga Weizhao do funkce pomocného biskupa v Ťiang-si. Nejedná se totiž o diecézi uznávanou Svatým stolcem. Papež totiž 56letého duchovního v roce 2014 původně jmenoval biskupem diecéze Yujiang, čínský režim jeho nastolení ale tehdy zabránil. Jeho nynější dosazení do Ťiang-si tak není v souladu s "duchem dialogu mezi Vatikánem a čínskou stranou" ani se společnou dohodou o jmenování biskupů, uvedl Svatý stolec.

Číst dál

Video: Jan Graubner k 1. neděli adventní

Přinášíme vám video arcibiskupa pražského Jana Graubnera k 1. neděli adventní.

Číst dál

V Lisabonu představili obsah SDM 2023

Přibližně měsíc od zahájení registrace se k účasti na Světových dnech mládeže 2023 v Lisabonu přihlásilo přibližně 200 000 mladých. Jde hlavně o větší skupiny z Itálie, Brazílie, Španělska a Francie, uvedl na víkendové tiskové konferenci lisabonský pomocný biskup Américo Aguiar, který je zároveň předsedou Nadace Světových dnů mládeže (SDM). Zároveň také představil pastorační rok v portugalské mariánské svatyni ve Fatimě, která bude podle něj hrát při SDM stěžejní roli.

Číst dál

Nečekané úmrtí předního afrického kardinála

Ghanský biskup kardinál Richard Kuuia Baawobr včera zemřel v 63 letech v římské nemocnici Gemelli. Stalo se tak přesně tři měsíce poté, co ho papež František povýšil mezi kardinály. Den před konzistoří 27. srpna prodělal biskup Baawobr infarkt a od té doby se léčil v Římě. Kardinálský klobouk mu papež František nechal poslat přímo do nemocnice.

Číst dál

Dva řeckokatoličtí kněží byli na Ukrajině odvlečeni ruskými okupačními silami

Redemptoristy Ivana Levického a Bohdana Geletu, faráře a vikáře kostela Narození Panny Marie v Mariupolu, zatkla ruská okupační správa v nedalekém Berďansku. Obvinila je z údajné podvratné činnosti – držení zbraní a munice a také knih o ukrajinské historii, oba kněží jsou nyní ve vazbě.

Číst dál

Mons. Jan Mráz bude uveden do úřadu probošta pražské kapituly

Slavnostní nešpory s uvedením Mons. Jana Mráze do úřadu probošta Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě Pražském zazní v kapitulním kostele Všech svatých v neděli 11. prosince 2022 v 17 hodin.

Číst dál

Papež připomíná oběti povodní na Ischii a ženy trpící násilím

Po modlitbě Anděl Páně se papež zaměřil na trpící, zejména na oběti povodní na italském ostrově Ischia, na ženy, které jsou oběťmi sexuálního násilí, a na mučenou Ukrajinu.

Číst dál

Nemocniční kaplani přijali ve Zlíně pověření ke službě

Při slavnostní ekumenické bohoslužbě, které v sobotu 26. listopadu 2022 v kostele sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně předsedal biskup Josef Nuzík, složili slib do rukou svých církevních představených nemocniční kaplani, kteří působí v nemocnicích a domovech pro seniory převážně na území Zlínského kraje.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 28. listopadu do 4. prosince 2022

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.

Číst dál

Papež František vyzývá k izraelsko-palestinskému dialogu

Papež František vyjádřil znepokojení nad nárůstem násilí a střetů, k nimž dochází v Palestinském státě a Izraeli, a vyzval tamní úřady, aby našly způsoby, jak pokročit v dialogu a vybudovat vzájemnou důvěru v zájmu trvalého míru.

Číst dál

Co nás pandemie naučila

Málokterá doba přinesla tak výrazný a rychlý posun jedním konkrétním směrem, jak to během uplynulých dvou let v oblasti využití moderních technologií dokázala omezení způsobená pandemií. Jak se dnes v této sféře pohybuje církev?

Číst dál

Přijď, Pane Ježíši! - Střelná modlitba nejen v adventu

Poslední kniha Bible Zjevení Janovo končí slovy: „A Duch i nevěsta praví: ‘Přijď!’ A kdokoliv to slyší, ať řekne: ‘Přijď!’ Kdo žízní, ať přistoupí; kdo touží, ať zadarmo nabere vody života. (...) Ten, od něhož je to svědectví, praví: ‘Ano, přijdu brzo.’ Amen, přijď, Pane Ježíši! Milost Pána Ježíše se všemi“ (Zj 22,17.20-21). Tento eschatologický text čteme obvykle v adventu a týká se paruzie – druhého Kristova příchodu. Ale nevnímejme paruzii jenom jako něco budoucího, ale hlavně přítomného.

Číst dál

Vatikán k instalaci čínského biskupa v diecézi, kterou neuznává

Svatý stolec vyjádřil překvapení a lítost nad jmenováním Mons. Jana Pcheng Wej-čao, biskupa z Jü-ťiang (provincie Ťiang-si), do funkce pomocného biskupa diecéze Ťiang-si, kterou Svatý stolec ofiálně neuznává.

Číst dál

Noël Treanor novým apoštolským nunciem v Evropské unii

Papež František jmenoval dnes Mons. Noëla Treanora, dosavadního biskupa v irské diecézi Down and Connor, novým apoštolským nunciem při Evropské unii a zároveň ho povýšil do arcibiskupského stavu.

Číst dál